piątek, 17 sierpnia 2012

MITY GRECKIE DLA DZIECI


Tysiące lat temu starożytni Grecy opowiadali sobie historie o bogach, potworach, herosach i bohaterach. Mity były przekazywane przez kolejne pokolenia aż do współczesności. Opowieści tu przywołane sięgają samych początków czasu…*

W którejś z młodszych klas szkoły podstawowej udało mi się zdobyć za dobre wyniki w nauce Mitologię Parandowskiego. Od tej pory regularnie podczytywałam tę cudowną książkę, która do dziś stoi na honorowym miejscu na półce. Mimo, że jest już stara i zaczytana, ciągle lubię brać ją do ręki i otwierać na przypadkowej stronie.  Wyobraźcie sobie więc moją radość, kiedy dzięki uprzejmości wydawnictwa Jedność trafiła do mnie genialnie wydana księga Mity greckie dla dzieci. Jak już wspominała przy okazji recenzji Słowniczka ortograficznego Cecylki Knedelek uważam, że Wydawnictwo Jedność wydaje jedne z najlepszych książek dla dzieci. Wszystkie te pozycje z którymi miałam już do czynienia są dopracowane w każdym calu. Tak też jest z przepięknym wydaniem Mitów greckich. Kiedy wzięłam tę księgę po raz pierwszy do rąk oniemiałam. Okładka w iście klasycznym stylu, zdobiona złotymi ornamentami wspaniale prezentuje się w mojej biblioteczce. W środku zaś dobrej jakości kredowy papier, przepiękne ilustracje, które rozbudzą wyobraźnię każdego czytelnika. Tekst jest jakby wtopiony w mityczne obrazy, zresztą zobaczcie sami:

http://www.jednosc.com.pl/


Mity podane są w sposób bardzo przystępny dla młodszego czytelnika, ale jednocześnie nie infantylnie, co pozwala na ciekawą lekturę także dorosłym. Dodatkowo na marginesach znajdują się rozbudowane wyjaśnienia niektórych wątków, czy dokładniejsze prezentacje postaci mitologicznych opatrzone małymi ilustracjami. Pozwoli to bardziej dociekliwym zaspokoić ciekawość i poszerzyć wiedzę, a młodszym dzieciom pomoże zrozumieć trudniejsze zagadnienia.

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej poznajemy najbardziej znane i lubiane mity greckie. Puszka Pandory, dwanaście prac Heraklesa, Minotaur i labirynt, Dafne, dziewczyna w drzewo przemieniona, wyprawa po złote runo, Orfeusz w Hadesie, Eros i Psyche, życie Achillesa, przygody Odyseusza  i wiele, wiele innych. Dowiecie się z nich jak powstało niebo i ziemia, skąd wzięli się bogowie.  Poznacie bliżej ich sylwetki, atrybuty i często bardzo niebezpieczne przygody. Czy Afrodyta wyłoniła się z piany? Kim była Hydra, Cerber i harpie? Jakie prace miał do wykonania Herakles? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w tej przepięknej skarbnicy mitów.

Druga część, to przewodnik po mitach. Znajdziecie tutaj postaci oraz niektóre miejsca pojawiające się w opowieściach zamieszczonych w tej książce. Wszystko zostało pogrupowane według kategorii takich jak bogowie, potwory, ludzie  itd., dzięki czemu można w bardzo prosty sposób znaleźć potrzebne informacje. Do tej części autorzy dołączyli też kolorowe mapy Starożytnej Grecji i rejonu Morza Śródziemnego, na których zaznaczono ważniejsze wydarzenia i umiejscowiono wiele postaci mitologicznych.
Na końcu znajduje się jeszcze słowniczek zawierający trudniejsze słowa, z którymi młody Czytelnik może się spotkać przy okazji lektury, a także najważniejsze nazewnictwo greckie i rzymskiej.

Zbiór mitów przeszedł moje najśmielsze oczekiwania i mogę tylko żałować, że nie został wydany, kiedy byłam tą małą dziewczynką zafascynowaną kulturą Starożytnej Grecji . Za to mój syn na pewno będzie miał  tę niewątpliwą przyjemność, co mnie niezmiernie cieszy.
Jeśli oczekujecie solidnego wydania na wysokim poziomie Jedność was nie zwiedzie. Wiem, wiem zaleciało trochę wazeliną. Trudno. Takie jest moje zdanie.  Nie znajduję słów uznania dla dziecięcych publikacji tego wydawnictwa. Zapewniam was jednak, że moja opinia jest całkowicie szczera i nie związana z tym, że współpracuję z Jednością.  Polecam gorąco !

Możecie zajrzeć do książki o tutaj [klik]

*A. Milbourne, L. Stowell, Mity greckie dla dzieci, Kielce 2012, s. 7Tytuł: Mity greckie dla dzieci
Autorzy: Anna Milbourne i Louie Stowell
Tłumaczenie: Paulina Zaborek
Ilustracje: Simona Bursi, Elena Temporin i Petra Brown
Wydawnictwo: Jedność
Rok wydania: 2012
Stron: 304


8 komentarzy:

 1. Też ostatnio przypomniałam sobie o greckiej mitologii. Toż to źródło wielu literackich inspiracji i aluzji. Czasami trudno zrozumieć literaturę bez znajomości mitologii. Ciekawa pozycja dla dzieci.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak! Bez mitologi ani rusz:) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Za przybliżanie mitów dzieciom, wziął się również Grzegorz Kasdepke :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ładne to wydanie Kasdepke, ale jako dziecko czytałam nieocenzurowaną wersję dla dorosłych, ilustrowaną zszarzałymi ilustracjami greckich rzeźb, i też byłam zachwycona. Stanowiłam niezbędną pomoc każdego domowego krzyżówkowicza, bo powinowactwa greckich bogów nie miały przede mną tajemnic :D

   Usuń
  2. Ano ładne, bo co by nie mówić, Literatura wydaje ładne rzeczy :) Jest nawet część druga. Szkoda, że jak byłem dzieciakiem nie było takich kolorowych rzeczy. Z drugiej strony dosłowny Szancer bardziej do mnie przemawia, niż artystyczne eksperymenty niektórych ilustratorów dziecięcych :P

   Usuń
  3. Zabrakło "współczesnych" w ostatnim zdaniu :)

   Usuń
  4. Ponoć te eksperymenty przemawiają do dzieci, trudno mi powiedzieć, nie mam na kim sprawdzić. Ale pamiętam, że jako dziecko ubóstwiałam ilustracje Szancera do Kopciuszka (http://jarmila09.wordpress.com/2010/07/21/kopciuszek-na-pocztowkach/) i żaden eksperyment by go nie przebił. Strasznie żałuję, że mi ta książka gdzieś zginęła.

   Usuń
  5. Z tym sprawdzaniem, to też jest różnie. Moje smoki, zapytane o opinię na temat oprawy graficznej, jeszcze nigdy nie powiedziały "be". Tatuś jest bardziej skory do wydziwiania :) Z drugiej strony taki Butenko, to też był kiedyś eksperyment, a słowa złego nie powiem :P

   Usuń