wtorek, 17 września 2013

Topsy i Lupus - Zofia Kossak-SzczuckaSerdecznie polecam wszystkim zaczytanym piękną książeczkę przygodową pt. „Topsy i Lupus” Zofii Kossak-Szczuckiej. Jest to wzruszająca opowieść (osadzona w rzeczywistości międzywojennej Polski) o przyjaźni zwierząt z ludźmi, mądrości psów oraz wytrwałości w pokonywaniu życiowych przeszkód. Opowiada o losach uprowadzonego do cyrku psa Topsego, który posiada wyjątkową zdolność, a mianowicie potrafi porozumiewać się z ludźmi. Jednocześnie opisuje przygody dwóch chłopców (stryjecznych braci: Julka i Władka) wyruszających mu na ratunek. Stajemy się zatem świadkami niezwykłej wyprawy, począwszy od Bielska-Białej, przez Lubliniec, Kraków, następnie Przemyśl, Lwów, aż po Krzemieniec.
            Wzruszające, ale i pełne humoru historie, barwne opisy, które oddziałują na wszystkie zmysły! Trzymająca w napięciu i pełna przygód akcja, kompozycja spójna i urozmaicona, przeplatana dowcipnymi scenkami, postacie budzące niewątpliwą sympatię... Doskonała propozycja zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. To dzieło wartościowe z różnych względów, zapewnia bowiem dobrą zabawę, ale też porusza i wychowuje. Uczy młodych czytelników m.in. jak należy właściwie traktować zwierzęta.
Niniejsza powieść Zofii Kossak była wznawiana dwukrotnie – w 1959 i 1968 roku. Były to jednak wydania ocenzurowane. Usunięto wówczas zarówno opinie autorki na temat Związku Sowieckiego, jak i treści dotyczące Kresów Wschodnich. Nowa edycja z 2012 roku, oparta jest na pierwowzorze, ale z uwspółcześnioną ortografią i uporządkowaną interpunkcją.
            Do książki dołączony jest audiobook, który z pewnością może wyręczyć zabieganych i zmęczonych rodziców... (czyta Maciej Grudzień). 
Idealna lektura na każdą pogodę lub pomysł na prezent! 

Zofia Kossak, Topsy i Lupus, Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej, Lublin 2012 (książka z audiobookiem).

4 komentarze:

 1. Witam! Chciałam tylko zapytać, czy można się jeszcze przyłączyć do waszego zacnego grona..?
  Jeśli tak, to podaję maila: 25paideia25@gmail.com

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry, właśnie chcę zakupić tę książkę, ale gdzie? W księgarniach brak.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. A księgarnie internetowe? Poszukałam na szybko i znalazłam tu: http://www.rodzinakatolicka.com.pl/pl/p/Topsy-i-Lupus-Zofia-Kossak-%E2%80%94-ksiazka-z-audiobookiem-/174. Tylko cena dość bolesna, bo to wersja z audiobookiem. Taniej tu: http://multibook.pl/pl/p/Zofia-Kossak-Topsy-i-Lupus/5542. Może na allegro też będzie?

  OdpowiedzUsuń