poniedziałek, 20 sierpnia 2012

W świecie dziewcząt - Elizabeth T. Meade

Elizabeth Thomasina Meade Smith, znana jako L.T. Meade, to irlandzka pisarka przełomu XIX i XX w., która ma na swoim koncie ponad 300 książek, z których około połowa przeznaczona była dla młodych czytelników. Do najsłynniejszych należała powieść pensjonarska "W świecie dziewcząt" z 1886 r., która szczęśliwie doczekała się przekładu na język polski*.

Hesia Thornton** została właśnie osierocona przez ukochaną matkę. Ojciec, który za bardzo nie umie poradzić sobie z wychowaniem córek, decyduje się oddać starszą do zakładu panny Willis, zwanego Jaśminówką. Niezależna dziewczynka jest zrozpaczona i spodziewa się wszystkiego co najgorsze. Musi porzucić dotychczasową swobodę i uwielbianą maleńką siostrzyczkę Misię***.

Szkoła dla dziewcząt okazuje się jednak nie tak przerażająca, jak sobie ją Hesia wyobrażała. Nawet żelazna dyscyplina nie jest trudna do zniesienia. Jest jednak jedna chmurka na firmamencie - nieznośna Andzia Forest, dziewczę urocze i uwielbiane przez całą szkołę, ale przy tym psocące co niemiara. Hesia uznaję Andzię za okropną dziewczynę, a trwając w tym uporze, szybko ją do siebie zraża. Wojna między uczennicami nabiera rozpędu i o mały włos nie doprowadza do prawdziwej tragedii.

Powieść jest urocza, lekka, trochę naiwna i stanowi miły obrazek obyczajowy swoich czasów i obyczajów. Poleciłabym ją dziewczynkom w wieku 8-12 lat - nadal ma szansę się podobać.


* Z tego co wiem, tylko cztery książki spotkał ten zaszczyt.
** W oryginale Hetty, skrót od Hester.
*** W oryginale Nan.


Elizabeth T. Meade, W świecie dziewcząt, Ethos 2000


5 komentarzy:

 1. Witam, świetna recenzja,tak sobie marze przeczytać w/w,i jakoś nie mogę dostać,a jak ją znajdę już w sieci to niestety drogo.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozostaje chyba tylko biblioteka, to jedyne miejsce w którym udaje mi się upolować tę serię wydawnictwa Ethos (a sporo perełek w niej wydano, choć niezbyt starannie). A jeśli czytasz po angielsku, to książki panie Meade są dostępne online na stronie projektu Gutenberg.

   Usuń
 2. Ale perełka:) uwielbiam książki o szkołach dla dziewcząt. Może uda mi się ją gdzieś wyszperać w bibliotece:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uwielbiam i staram się wygrzebywać z zapomnienia :)

   Usuń
 3. Uwielbiam książki o szkołach dla dziewcząt, więc skuszona tą recenzją sięgnęłam i po tę. Ale przyznam, że mnie rozczarowała. Jakoś tak nie mogłam się przekonać do postaci Andzi i nawet doszło do tego, że życzyłam jej jak najgorzej xd Książkę czytało mi się lekko, ale właśnie przez tę postać miałam spore problemy z zakończeniem ^^'

  OdpowiedzUsuń