wtorek, 27 listopada 2012

Z Garibaldim na Sycylii - G.Trease


  "Z Garibaldim na Sycylii" to lekka powieść, z gatunku historyczno-awanturniczej, przeznaczona dla starszych dzieci. Polskie wydanie dodatkowo wzbogacone jest charakterystycznymi ilustracjami Antoniego Uniechowskiego.

Teraz, gdy przejrzałam książkę po latach, dostrzegam w jej treści lekceważące angielskie wywyższanie się ponad inne nacje. Oczywiście czytając powieść jako dziecko nie mogłam tego zauważyć, po prostu wciągnęła mnie wartka akcja i ciekawość zakończenia.

Młody początkujący angielski dziennikarz, Mark Apperley, proponuje redaktorowi  londyńskiej gazety swój udział w kolejnej rewolucji na Sycylii w roli korespondenta wojennego. Brał już udział we wcześniejszych wydarzeniach (w 1849 roku) jako mały chłopak, zna język włoski, a co najważniejsze zna osobiście samego Garibaldiego. Niestety, żadne argumenty nie trafiają do O`Malleya i Mark musi się poddać. Co gorsza. rozmowa kończy się bardzo niemiło, a mianowicie wyrzuceniem młodego dziennikarza z pracy. Spotyka jednak znajomego artystę-malarza dorabiającego  w dziennikarstwie"dla chleba" jako rysownik. W rezultacie tego spotkania, obaj wyjeżdżają do Włoch...

Jak na przygodową powieść przystało mamy tu różne niebezpieczne "awantury" (jak mawia MacWhirter) i oczywiście wątek miłosny na tle historycznych wydarzeń. Autor umieścił akcję powieści w czasie tzw. "wyprawy tysiąca" w 1860 roku i niewątpliwie jest to przyjemna w lekturze dawka pewnej wiedzy historycznej, do której być może sama nie dotarłabym. Aż tak bardzo nie interesowałam się historią Włoch, chociaż o Garibaldim raczej każdy uczeń w szkole chociażby słyszał.

Autor - Geoffrey Trease (1909-1998) to pisarz angielski, także twórca spektakli radiowych i telewizyjnych. Napisał 113 książek (na język polski zostały przetłumaczone tylko 3), a znany jest najbardziej właśnie z powieści historycznych dla dzieci.

G.Trease "Z Garibaldim na Sycylii", tłum. Marian L.Pisarek, "Nasza Księgarnia", Warszawa 1967

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz