O blogu

UWAGA! PROJEKT ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY.

Projekt "Klasyka Młodego Czytelnika" był tworzony przez trzy lata - od stycznia 2012 r. do stycznia 2015 r. Jego celem było ocalenie od zapomnienia literatury, która przez lata rozbudzała wyobraźnię najmłodszych czytelników. Wierzę, że każde dziecko powinno mieć szansę przejść przez drzwi szafy do Narnii, spacerować ulicą Czereśniową z Mary Poppins, odwiedzać Prosiaczka w Stumilowym Lesie i odkrywać wszystkie te niezwykłe miejsca, które potrafią przemienić najnudniejszy deszczowy dzień w fantastyczną przygodę.

Mam nadzieję, że dołączycie do mnie we wspominaniu znanych i odkrywaniu nowych skarbów literackich.

ZASADY UCZESTNICTWA
Blog jest otwarty dla wszystkich chętnych - każdy może dodawać posty z recenzjami książek. Jeśli chcecie dołączyć, wystarczy, że podacie w komentarzu swój adres e-mail, na który wyślę Wam kluczyk. Po potwierdzeniu zaproszenia (link w mailu) będziecie musieli zalogować się przez konto Google (jeśli go nie posiadacie, zostaniecie przekierowani na odpowiednia stronę, na której można je założyć). I już - możecie dodawać posty.

POSTY
Można dodawać dwa rodzaje postów:
1. Recenzje powieści z szeroko pojętego zakresu klasyki literatury dziecięcej (o szczegółach niżej).
2. Notki na temat książek wielotomowych (o Tomku Wilmowskim, o doktorze Dolittle itp.)
2. Wpisy pt. "Książki mojego dzieciństwa" - możecie w nich opowiedzieć o książkach, na których się wychowaliście i które są Wam wyjątkowo drogie.
4. Klasyka pięknie wydana - o wydaniach znakomicie ilustrowanych.

KSIĄŻKI
W zakładkach znajdziecie cztery listy książek, które mogą być dla Was pomocne. Pozycje, które się na nich znajdują, to nie klasyka dziecięca sensu stricte. Kiedy zaczęłam je tworzyć, odkryłam tak wiele fascynujących twórców, że  postanowiłam stworzyć listy bliższe historii literatury dla młodych odbiorców. Znalazło się na niej, poza oczywistymi gigantami literatury dziecięcej, jak A.A. Milne czy Lewis Caroll, wielu mniej znanych autorów. Ich książki były poczytne dawniej, ale obecnie zostały zapomniane, lub też są znane w krajach macierzystych, a w Polsce nie były publikowane (wiele jest np. książek, których pierwsze tomy wydano w Polsce, ale dalsze już nie).

Ograniczyłam się do powieści i baśni (w osobnej liście). Nie uwzględniałam poezji i z rzadka tylko wpisywałam zbiory opowiadań. Nie każda powieść danego autora została wymieniona. Twórcy książek dla dzieci bywali okrutnie płodni - niektórzy mają na koncie ponad sto powieści... Ograniczyłam się do najważniejszych.

Listy są spore objętościowo, ale nadal otwarte. Nie byłabym w stanie wpisać tam wszystkich pozycji, nawet gdybym chciała, a nie chciałam (starałam się unikać np. niektórych ideologicznie nafaszerowanych powieści z okresu PRLu). Jeśli uznacie, że jakaś książka powinna być dodana, piszcie w komentarzach lub na adres e-mail: edytamo@gmail.com. Podobnie, jeśli uznacie, że którą należałoby wykreślić (wielu autorów pisało zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a mnie niestety nie zawsze udało się ustalić, do kogo kierowany był dany tytuł).

LISTY
Listy ułożone są częściowo chronologicznie - uporządkowałam autorów według roku wydania przez nich pierwszej książki (uwzględnionej na liście). Znajdują się na nich książki dla wszystkich grup wiekowych, od Plastusia, przez przygodówki dla młodszych nastolatków, po poważniejsze książki obyczajowe.

1) Baśnie - ta lista jest dość pobieżna. W pierwszej części uwzględniłam najważniejszych twórców baśni dla dzieci - co było trudne, bo większość baśni zaczerpnięto z ustnych przekazów, więc trudno powiedzieć, kto był naprawdę ich twórcą. Poza tym każda baśń była opowiadana od nowa i od nowa, więc istnieją tysiące wersji np. Czerwonego Kapturka. W drugiej części wspomniałam o zbiorach legend z różnych krajów, które wydano w Polsce. Z własnego dzieciństwa pamiętam fascynujące egzotyką baśnie z Cejlonu oraz pachnące przyprawami i kadzidłem magiczne opowieści z Bliskiego Wschodu i do dziś jestem ich wielbicielką.

2) Książki zagraniczne XVII-XIX w. - wcześniej literatura dla dzieci nie istniała! A i w ciągu tych trzech wieków nie powstawało jej aż tak dużo. Młodzież często czytywała książki, które pisane były dla dorosłego odbiorcy (np. Guliwera i Robinsona Crusoe) - uwzględniałam je na liście, ponieważ rozbudzały wyobraźnię młodych czytelników. Te pisane celowo dla dzieci często miały raczej walory wychowawcze niż literackie.

3) Książki zagraniczne XX w. - tę listę oddzieliłam od powyższej głównie ze względu na objętość, osobno jest łatwiejsza do czytania. Rozpoczyna się triumfalnie Czarnoksiężnikiem z Krainy Oz, a kończy mniej więcej na początku lat 80. XX w. Może kiedyś stworzymy listę z przełomu XX i XXI w., ale póki co, wystarczy nam czytania na lata ;)

4) Książki polskie - od początku XIX w., kiedy to Klementyna z Tańskich-Hoffmanowa rozpoczęła ojczystą literaturę dla dzieci, po początek lat 80. XX w. Ta lista jest najobszerniejsza, a tworzenie jej obfitowało w masę wzruszeń, bo pozwoliło mi na nowo odkryć perełki z mojego własnego dzieciństwa.


AUTORZY
Lista współautorów znajduje się w prawym boczku. W każdej chwili można dołączyć.

Wskazówki dla autorów

Temat posta: Tytuł i autor (w przypadku notki o ilustracjach temat posta to: Klasyka pięknie wydana - tytuł książki)

Etykiety:
1. Nazwisko i imię autora
2. Literatura + kraj pochodzenia (literatura angielska, francuska, niemiecka, polska itp.)
3. Wiek (XIX w., XX w. itp.)
4. Typ powieści (przygodowa, podróżnicza itp.) - jeśli da się zaklasyfikować

Proszę, podawajcie w poście informację bibliograficzną (autor, tytuł, wydawnictwo, rok wydania). Wiele z tych książek jest trudno dostępnych, a w ten sposób ułatwicie innym poszukiwania.

***

Jeśli macie jakieś sugestie, dajcie znać w komentarzu, chciałabym, żeby blog był łatwy w obsłudze, do przeglądania i przeszukiwania. Szablon też niedługo ulegnie zmianie na wygodniejszy.

34 komentarze:

  1. Poproszę o klucz
    milenaj@poczta.onet.pl
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam.
    Link przy moim loginie przekirowuje do nieistaniejącego bloga. Czy moglę prosić o poprawienia na adres http://ksiazkowepodrozowanie.blogspot.com/

    Z góry dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja też bym chciała pisać z wami, czytamy na głos z moją córką mnóstwo książek dla całkiem małych i trochę większych. slowiarnia@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Będę wdzięczna za klucz. Chciałabym dodać recenzję "Róż dla pensjonarki" i kolejne, jeśli będę miała szczęście i trafię na kolejną zakurzoną perełkę. :) Z góry dziękuję i pozdrawiam. lirael@pro.wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. I ja chciałabym dołączyć, jeśli to możliwe. Mój e-mail: kobak.patrycja@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Chętnie dołączę :) Bardzo ciekawy pomysł! ;D

    Mój e-mail:

    paulinazmuda@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  7. Ale fajny blog:) Mogę zostać dopuszczona?

    OdpowiedzUsuń
  8. Poproszę o kluczyk :) Tylko z informacjami bibliograficznymi kłopot, bo czytałem dawno i już w domu nie mam :( - bazyl3(at)go2.pl

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już poszło, jakoś przeoczyłam nowe zgłoszenie :/ Informacje bibliograficzne zawsze da się w necie znaleźć :)

      Usuń
  9. Jeśli jeszcze znajdzie się miejsce, to chętnie dołączę. Pozdrawiam i gratuluję pomysłu.
    orzechjulia@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  10. Czy mogę dołączyć? Mam słabość do takiej literatury:) zacofany.w.lekturze[@]gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  11. Chciałabym i ja dołączyć, jeśli można :)
    k.koczowniczka@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam :) Pomysł bardzo mi się podoba i chętnie dołączę, jeśli jeszcze można.
    Pozdrawiam serdecznie.
    frezja189[@gazeta.pl]

    OdpowiedzUsuń
  13. Czy można jeszcze dołączyć ?

    dima29@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  14. Chętnie skorzystam ,oto adres moleslaw@gazeta.pl.

    OdpowiedzUsuń
  15. Jeśli można dołączyć, chętnie skorzystam. ;) kszumo@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  16. I ja spróbuję
    monotema@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  17. Mogę jeszcze do Was dołączyć? Podczytuję dzieciom, więc czasem coś mogę "skrobnąć". A i mobilizacja do systematycznego czytania będzie.

    Świetny blog. Jestem pod wrażeniem stworzonych przez Ciebie list. ogrom pracy i niesamowity efekt.
    Okazuje się jak mało tej dziecięcej literatury znam.

    Mój mail halinka776@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  18. Czy można dołączyć? I czy można dodawać tylko fragment recenzji i wstawiać linkę na swojego bloga?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo ciekawy pomysł na stronę, na której można znaleźć wiele perełek z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Ciekawe opisy tła powstawania książek.Może kiedyś sama coś dopiszę, pozdrawiam wszystkich czytelników :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Uprzejmie proszę o klucz.
    Mój mail: natalia.miduch@interia.pl

    Serdecznie pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  21. Chętnie dołączę do bloga wraz z moimi nieletnimi współczytelnikami wieczornymi;)
    Mój mail:ola234@poczta.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  22. witam, czy mogę prosić o kluczyk, kpmagda@o2.pl
    pozdrawiam serdeczni,e zaglądam często i szukam nowych - starych książek dla moich dziecimagda

    OdpowiedzUsuń
  23. Poproszę o kluczyk na inabauer@gazeta.pl
    Coraz bardziej się wciągam :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Odnośnie etykiet. Wiek pierwszego wydania, czy wiek, w którym rozgrywa się akcja utworu ?

    OdpowiedzUsuń
  25. masz super blog i ciekawy pomysł :) niestety nie dołączę bo pisze słabe recenzje a nie chcę psuć bloga :) życzę powodzenia

    OdpowiedzUsuń
  26. Chętnie dołączę anczy@tlen.pl

    OdpowiedzUsuń