wtorek, 9 października 2012

"Czarodziej z Nantes" - Nadzieja Drucka

Wybrałam do tego wpisu książkę o życiu i twórczości wielkiego wizjonera, zadając sobie jednocześnie to pytanie: czy ktoś dzisiaj sięga po jego powieści? A szczególnie, czy jest to młody czytelnik? Sama nie mam możliwości sprawdzenia, bo akurat teraz w najbliższej rodzinie i wśród znajomych brak  czytelników z tego przedziału wiekowego. Dzieci albo jeszcze nie posiadły sztuki czytania, albo są już dorosłe.
Odwołuję się więc do własnych wspomnień, które są już klasyką życiową.
W naszym pokoleniu młode mole książkowe czytały Verne`a (znam kilkanaście jego powieści).Tak więc książka o życiu znanego mi autora była w tamtym czasie bardzo cennym uzupełnieniem.


"Czarodziej z Nantes" jest powieścią napisaną prostym, ale ładnym językiem. W dedykacji czytamy : "Książkę tę wnukom moim poświęcam". Od razu dodam tu kilka słów o autorce, bo duże znaczenie dla postrzegania tego pisarstwa ma fakt, że Nadzieja Drucka urodziła się w rodzinie rosyjskiej i opanowała język polski dopiero jako osoba dorosła.
Nadzieja O`Brien de Lacy , księżniczka Drucka - ur. 17 stycznia 1898 w Warszawie, zm. 29 sierpnia 1986r.
Była sanitariuszką w czasie I wojny światowej. Wtedy poznała swojego przyszłego męża, za którego wyszła w 1917 roku w Moskwie. Po wojnie, w 1918 roku, wróciła z mężem do Polski. W majątku  Augustówek mieszkała do 1939 roku. W tym okresie działała społecznie, pisała i tłumaczyła, należała do PEN-Clubu, utrzymywała także kontakty z białą emigracją rosyjską. Czas II wojny przeżyła w Polsce, w tym powstanie warszawskie.
Po zakończeniu wojny pozostała w kraju i napisała kilka książek - w tym "Czarodzieja z Nantes" (1963).

Książka opisuje życie Juliusza Verne`a od momentu, gdy jako kilkunastoletni chłopiec bezskutecznie usiłuje uciec na statku w daleki świat, aż do chwili jego śmierci. Poznajemy pisarza jako człowieka - najpierw jako syna w relacji z rodzicami (szczególnie ojcem). A następnie jako męża, ojczyma i ojca. Widzimy jego drogę do pisarstwa - to ważny moment, gdy on sam zdał sobie sprawę, że nikt inny przed nim tak nie pisał. Wszelkie naukowe i techniczne elementy jego książek nie były fantazją wymyśloną tak sobie, bez gruntownych podstaw. Pisarz całe życie się uczył, zbierał wiadomości (gromadzone na fiszkach w specjalnych katalogach). Możemy także poznać bliższe okoliczności powstawania niektórych powieści, w powiązaniu z aktualnymi wydarzeniami politycznymi, odkryciami naukowymi i geograficznymi, eksperymentami lub po prostu z życie codziennym.
Życie rodzinne z Verne`em nie było łatwe. Był dobrym kochającym człowiekiem, ale o duszy artysty.
Chciał pracować w spokoju, w izolacji, a to nie dawało się łatwo pogodzić z codziennością. Miał natomiast szczęście spotkać wydawcę, który co prawda dzięki niemu zarobił wiele pieniędzy, ale też sam pisarz stał się za życia sławnym i bogatym. W 1886 roku spotkała go tragedia (o której sam pisarz zabronił wspominać), był to zamach na jego życie. Przypadkowy postrzał z ręki młodego człowieka chorego psychicznie, który zaciążył na reszcie życia pisarza.

Nadzieja Drucka "Czarodziej z Nantes", Nasza Księgarnia 1967, Wydanie II

2 komentarze:

  1. Ostatnio właśnie zatęskniłam za jego powieściami, chętnie przeczytałabym też o samym autorze... :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie słyszałam o tej książce - ominęła mnie najwyraźniej w dzieciństwie.

    OdpowiedzUsuń